Loading...

Rzut młotem - dyscyplina lekkoatletyczna

Na czym polega dyscyplina rzutu młotem?

Rzut młotem jest dyscypliną olimpijską, która polega na rzucie specjalną metalową kulą na stalowej lince zwaną młotem.

Rzut młotem

Rzut młotem to wydarzenie torowe i terenowe rozgrywane w hali. Rzut młotem jest jednym z niewielu wydarzeń torowych i polowych, które nie są rozgrywane na zewnątrz. Rzut młotem jest wydarzeniem rzutowym, w którym sportowiec rzuca ciężką wagę tak daleko, jak to możliwe. W odróżnieniu od oszczepu, kuli, dysku i rzutu młotem mogą w nim startować zarówno mężczyźni, jak i kobiety w każdym wieku.

Rzut młotem - jak ćwiczyć?

Najpopularniejszym rodzajem rzutu w torach i boiskach jest rzut młotem. Nazwa tego sportu pochodzi od jego kształtu: Przypomina on kowadło do rzucania młotem. Rzut młotem składa się z dwóch podstawowych elementów: rzucającego młotem i celu. Celem jest uzyskanie młota jak najdalej w powietrze, jednocześnie celując w środek celu.

Aby ćwiczyć rzucanie młotem, możesz użyć ważonej piłki. Możesz również spróbować rzucić ciężki obiekt, taki jak hantle lub kettlebell, na odległość. Aby dostosować swój trening, zmierz się z innymi sportowcami lub zmierz swoją odległość za pomocą taśmy mierniczej.

Rzut młotem - jak przygotować się do zawodów?

Praktyka czyni mistrza. Bez względu na to, do jakich zawodów się przygotowujesz, wcześniejsze ćwiczenia pomogą Ci upewnić się, że jesteś gotowy, gdy nadejdzie czas rywalizacji. Wykonaj przynajmniej jeden bieg treningowy w każdym z zawodów (jeśli to możliwe), aby przyzwyczaić się do czasu i rytmu. Jeśli startujesz w zawodach w rzucie dyskiem lub młotem, nie zapomnij o systemie ważenia i poćwicz z nim.

Jeśli to możliwe, waż się przed każdą sesją treningową lub zawodami, aby upewnić się, że nie tracisz wagi podczas swoich rund.

Rzut młotem - jakie są techniki?

Technika rzutu młotem polega na rzuceniu ważonego młota nad głową tak daleko, jak to możliwe. Młot ma płaską główkę, a ciężar znajduje się zazwyczaj w pobliżu głowy. Celem zawodnika jest osiągnięcie maksymalnego pędu z młotem, a następnie zwolnienie go tak, że leci dalej niż w innym przypadku. Można to osiągnąć poprzez obniżenie głowy młota przed rzutem lub poprzez rzucenie młota jak tylko dotknie ziemi.

Głowy młotów powinny być wypuszczone w wysokim łuku, aby zmaksymalizować odległość. Muszą wylądować na górnej części ramienia, pozwalając na rotację, aby umożliwić maksymalny dystans. Gdy głowa zbliża się do kontaktu z ziemią, muszą być rzucone szybko, aby uniknąć odchylenia poza cel, jeśli uderzą w powierzchnię wystarczająco mocno. Ponieważ młoty są zazwyczaj cięższe niż inne rodzaje kul i dysków do rzutu, są mniej dotknięte oporem wiatru, więc mogą być rzucane dalej w silny wiatr.

Ostatnio dodane

Image

Jakie są najlepsze techniki skoku wzwyż?

19-08-2022

Technika wysokiego skoku to nie tylko odpowiednia forma. Musisz nauczyć się jak magazynować energię, efektywni

Rozwiń

Image

Skok w dal - konkurencja lekkoatletyczna

11-08-2022

Skok w dal to zawody lekkoatletyczne, w których zawodnicy muszą skoczyć z punktu startu na pasie startowym, po

Rozwiń

Image

Skok o tyczce - dlaczego warto wziąć udział w tej konkurencji?

09-08-2022

Istnieje wiele powodów, dla których możesz chcieć wziąć udział w zawodach w skoku o tyczce. Być może lubisz og

Rozwiń

Image

Rzut oszczepem - jak przygotować się do zawodów?

08-08-2022

Rzut oszczepem jest jedną z najstarszych imprez torowych i terenowych. Jest częścią Igrzysk Olimpijskich od 18

Rozwiń

Image

Rzut dyskiem - zawody

07-08-2022

Rzut dyskiem to impreza w zawodach lekkoatletycznych. Polega na rzucaniu ciężkim dyskiem na wcześniej ustaloną

Rozwiń